Blog

Üç Ayların Önemi Nedir?

Üç Ayların Önemi Nedir?


Üç aylar dinimizde faziletli kabul edilen, dua ve ibadetlerle geçirilmesi tavsiye edilen aylardır. Bu aylar sırasıyla Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır.

Üç aylar sırasıyla Recep ayı ile başlar, Şaban ayıyla devam eder, Ramazan ayı ve Ramazan bayramı ile de sona erer. Bu aylar biz Müslümanlara dua ve ibadetlerimizin faziletlerini artırmanın yanında hayatımızın değerlendirmesini yapma ve günahlarımızdan tevbe imkanı da sunar.

Dinimizde Recep, Şaban ve Ramazan için ortak kullanılan “Üç Aylar”ın faziletli olmasının en önemli nedeni ise, mübarek kabul edilen Regaib, Mi’raç, Berat ve Kadir gecesi gibi faziletli gecelerimizin bu aylar içerisinde yer almasıdır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) üç ayların ilki Recep ayı geldiği zaman ise Yüce Rabbimizden şöyle bir dua ve niyazda bulunmuştur;

“Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259

Üç aylarda oruç tutmanın hükmü nedir?

Peygamber Efendimiz Recep ve Şaban aylarında diğer aylara göre daha fazla nafile oruç tutmuştur. Ancak Ramazan ayı dışında da hiçbir ayı tam olarak oruçlu geçirmemiştir. (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79)


Din Dersi Etkinlik Portalı’nda yer alan diğer blog yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Üç Ayların Önemi Nedir? yazımızda yer alan bilgilerle ilgili daha fazla detaya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu