Blog

Fıtır Sadakası Nedir?

Fıtır Sadakası Nedir?

Fıtır sadakası; insan olarak yaratılmanın ve Ramazanda orucu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; nisab miktarı mala sahip olup Ramazan’ın sonuna yetişen Müslümanların vermesi gereken vacip bir sadakadır.

Bu sadaka toplumumuzda fitir ya da fitre olarak da bilinmektedir. Yukarıda tanımda da belirttiğimiz gibi kişinin Fıtır sadakası verebilmesi için nisab miktarı mala sahip olması yani dinen zengin sayılması gerekiyor.

Kişi ailesinde bulunan büyük küçük herkes için Fıtır sadakası vermek zorundadır.

Peygamber Efendimiz köle-hür, büyük-küçük, kadın-erkek her müslümana fitrenin gerektiğini ifade etmiştir. (Ebû Dâvûd, Zekât, 20)

Dini hüküm olarak vacip olan bu sadaka Ramazan bayramının birinci günü ya da bayramdan önce de verilebilir. Hatta kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve bayrama mutlu bir şekilde girebilmesi için önce verilmesi daha faziletlidir.

Fitre Miktarı Ne Kadar?

Fitre miktarı hadis-i şerifler ve sosyo-ekonomik şartlar dikkate alınarak her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Temel olarak Fitre miktarı bir kişinin bir günlük (iki öğün) yiyecek miktarı olarak belirlenmektedir.  

Belirlenen bu miktar “asgari miktar” olup üst bir sınır belirlenmemiştir. Ayrıca bu miktar hem nakit olarak hem de gıda yardımı olarak yapılabilir.

ÖRN: 2020 yılı Fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 27 ₺ olarak belirlenmiştir.

Fitre Kimlere Verilir?

Fıtır sadakasını kişi bakmakla yükümlü olduğu (anne-baba, dede-nine, çocuk-torun, eşler birbirine) kişilere veremez. Bu kişiler haricinde ki ihtiyacı olan Müslümanlara sadakasını verebilir.

Zekât kimlere veriliyorsa Fitre ona verilebilir, kimlere verilmiyorsa fitre ona verilmez.

Bu konuda Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de Tevbe Suresi 60. Ayette bizlere kimlere verebileceğimizi net olarak açıklamıştır.

Sadakalar (zekatlar), Allah’tan bir farz olarak ancak fakirler, düşkünler, zekât toplayan memurlar, kalpleri İslam’a ısındırılacak olanlarla (özgürlüğüne kavuşturulacak) köleler, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış yolcular içindir. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. Tevbe Suresi, 60. Ayet

Sizler için hazırladığımız Fıtır Sadakası Nedir? blog yazımızla ilgili düşünce ve merak ettiklerinizi bizlere yorumlar üzerinden belirtebilirsiniz.

Selam ve dua ile…


Sizler için hazırladığımız diğer blog yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Fıtır Sadakası Nedir? ile ilgili daha fazla detaya buradan ulaşabilirsiniz.
dindersi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu